Dziś Dzień Pszczoły. ? ? ?
Wielu naszych Futrzastych Przyjaciół uwielbia polować na muchy, komary… a przy okazji również na pszczoły. I nie będę pisała o tym, jak bardzo są pod ochroną, ale o tym, jak groźne to może być dla Waszego Pupila i jak mu wtedy pomóc.

Ø Konsekwencje użądlenia mogą być różne, w zależności od indywidualnej wrażliwości psa, skłonności do alergii itp., a także miejsca użądlenia;
Ø Przeważnie użądlenie jest niegroźne i powoduje jedynie zaczerwienienie, ból lub pieczenie, które utrzymuje się od kilku godzin do kilku dni;
Ø Jeśli zwierzę zostało użądlone w okolicy szyi lub wewnątrz pyska, nie myślcie o okładaniu cebulą, tylko jak najszybciej jedźcie do weterynarza.

REAGUJ, jeśli widzisz, że pies np. ganiał owada, a nagle zapiszczał, zaczyna się nerwowo drapać, lizać lub pojawił się obrzęk.

JAK POMÓC UŻĄDLONEMU ZWIERZĘCIU:
? Spróbuj rozejrzeć się, czy widzisz owada, który użądlił psa.

? Jeśli zwierzę zostało użądlone przez pszczołę, to wyjmij żądło (to jedyny owad, który je zostawia), dlatego, że ono wciąż wydziela truciznę. Staraj się nie wyciskać żądła ani nie chwytać go w paznokcie, gdyż możesz w ten sposób wycisnąć więcej trucizny do ciała zwierzęcia.

? Zrób kompres z wody z sodą oczyszczoną i staraj się, by ok. 20-30 min. przylegał do miejsca użądlenia.

? Jeśli wystąpiła opuchlizna, to możesz ją zmniejszyć zimnymi okładami.

? Postaraj się zabezpieczyć miejsce użądlenia przed wylizywaniem lub rozdrapywaniem.

? Podaj psu wodę do picia.

? Stale obserwuj zwierzę, gdyż silna reakcja alergiczna może wystąpić nawet kilka godzin po użądleniu.