Cezar to pinczer miniaturowy (popularnie zwany ratlerkiem), przedstawiciel dość starej, niemieckiej rasy stworzonej prawdopodobnie ze skrzyżowania pinczera średniego, jamnika i charta włoskiego. Pin Min jest przedstawicielem rasy, którą zwłaszcza w latach ’90 i ’00 kupowano do małych mieszkań, na kanapę i do noszenia na rękach. Tymczasem ten mały, bardzo aktywny myśliwy (dzielny łowca szczurów), choć lubi przebywać na salonach, ma też swoje psie potrzeby.

Decydując się na psa rasowego należy nie tylko wziąć pod uwagę jego wygląd i wielkość, ale przede wszystkim cechy charakterystyczne dla danej rasy. Podobnie wybierając psa w schronisku – zastanówmy się, do jakiego psa jest on podobny.

Dostosowanie trybu życia, zabaw i innych aktywności do potrzeb danej rasy pomaga w wychowaniu szczęśliwego i niesprawiającego problemów czworonożnego towarzysza 🙂

Cezar ma to szczęście, że trafił do ludzi, którzy bacznie go obserwując zauważyli, że choć odpowiedzialnie podchodzą do wychowywania swojego psiaka, są pola działania, w których potrzebują wsparcia behawiorysty.

Konsultacje behawiorystyczne, to nie zło konieczne i ostateczność, gdy jest już bardzo źle. To fachowa pomoc w wychowywaniu psiaka, z której lepiej skorzystać zanim niewłaściwe zachowanie wejdzie w psu nawyk, a jego zmiana będzie wymagała od nas dużo więcej zaangażowania i czasu.